Jak być kreatywnym?

P1020805

Wydaje mi się, że dużo się o tym mówi, ale chciałabym Wam opowiedzieć o tym, jak szukam inspiracji, co rozwija moją kreatywność. Jestem też bardzo ciekawa, jakie są Wasze sposoby na łapanie pomysłów do pracy, na co dzień 🙂

Czym jest kreatywność?

Za wikipedią, kreatywność to proces umysłowy, podczas którego powstają nowe idee, koncepcje, skojarzenia, a także powiązania z już istniejącymi. Najprostszymi słowami, kreatywność to możliwość stworzenia czegoś nowego.

Jak ją rozwijać?

Oglądać TEDa

Myślę, że wiadomo o co chodzi. TED jest coraz popularniejszy i bardzo mnie to cieszy. Ideą TEDa jest rozprzestrzenianie pomysłów i idei w czasie spotkań, na których prelegenci opowiadają na najróżniejsze tematy – abstrakcyjne i mniej. Szczególnie ciekawe są dla mnie wystąpienia opowiadające o rozwiązaniu jakiegoś problemu. Serdecznie polecam wszystkim, którzy jeszcze nie zakochali się w TEDzie. Ściągnięta aplikacja na telefon podczas problemów z zasypianiem to bardzo dobra rzecz i wcale nie dlatego, że to nuda!

Czytać

Niby takie oczywiste, ale jednak. Wiem, że tego mi trochę brakuje i że czytam za mało. Nie chodzi mi tutaj raczej o beletrystykę. Żyjemy w takich czasach, że w ciągu całego dnia pochłaniamy mnóstwo informacji. Warto byłoby zadbać o ich jakość. Co jakiś czas robię selekcję na fb, usuwam fanpage, które nic nie wnoszą do mojego życia, a zostawiam te, które przekazują ciekawe artykuły. Polecam takie czystki. Szukaj też nowej muzyki – mnie to bardzo inspiruje.

Zapisuj

Noszę praktycznie wszędzie ze sobą kalendarz. Oprócz tego, żeby nie zapomnieć o jakiś sprawach do załatwienia, staram się zapisywać wszystkie pomysły, które przyjdą mi do głowy – zarówno pisząc, jak i szkicując. Nawet, jeśli nie ma się papierowego kalendarza, albo po prostu się go nie lubi, można też zapisać to na telefonie, ale za tą formą nie przepadam 😉 Przyjdzie Ci coś do głowy? Zapisz to.

Czas offline

Na tym staram się pracować, chociaż z różnym skutkiem. Nie ukrywam – lubię siedzieć przy komputerze, zarówno pracując jak i odpoczywając, ale wiem, że nie jest to najlepszy sposób na relaks. Może warto czasem się odciąć i spędzić trochę czasu poza monitorem, nie tylko na spotkaniu z kimś, ale po prostu odpoczywając bez świecącego monitora i jego szumu. Podobnie z telefonami – wszyscy znamy ten widok, gdy siedzi grupka znajomych i zamiast rozmawiać ze sobą, wiszą na telefonach.

Spotykaj się

Nigdy nie czuję tyle energii, jak po spotkaniu z ludźmi. Uwielbiam z nimi rozmawiać i staram się słuchać. Nowe miejsca, nowi ludzie przynoszą dużo pomysłów, ale także to, co już znamy jest dla nas inspirujące. Powinnam mieć więcej czasu dla bliskich mi osób.

Rób, co kochasz

Znajdź w sobie pasję, która pozwoli przetrwać zimowe, smętne wieczory. Czytaj o tym, szukaj nowych informacji. Rozwijaj się w tym, a na pewno pomysły Cię nie opuszczą 🙂 Jak już się zacznie, jest już z górki. Baw się tym. Nie miej do siebie pretensji, jeśli coś Ci nie wyjdzie, pozwól sobie popełniać błędy. To na nich się uczymy.

Odpoczywaj

Nie umiem jeszcze tego robić efektywnie, chociaż niby to oczywiste. Widzę, że często jest tak, że ani nie pracuję, ani nie odpoczywam. Mówi się, że odpoczywa się w przeciwny sposób do tego, w jaki się pracuje – zatem jeśli pracuję umysłowo, powinnam odpoczywać fizycznie, czyli ćwicząc. Co o tym sądzicie? Jak odpoczywacie?

A Ty, co robisz, żeby być kreatywnym?

Tytułowe pytanie kieruję zatem do Was – jak dbacie o to, żeby być kreatywnym? Macie jakieś specjalne metody, sposoby szukania pomysłów? Zainspirujcie mnie! 🙂

Zdjęcie – ja.

1 myśl w temacie “Jak być kreatywnym?”

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s