Jak być dobrą starszą siostrą

P1150634

Jeśli będziesz mieć młodsze rodzeństwo, albo już masz, pewnie zastanawiałaś się często, jak właściwie powinnaś się zachowywać. Może nawet zadałaś sobie pytanie: „jak być dobrą starszą siostrą?” Niestety, nie wiem, jak być dobrym starszym bratem, ale myślę, że dość podobnie.

Bądź cierpliwa

Cierpliwość to czasem klucz do przetrwania i podstawa to zbudowania relacji. Jeśli uda Ci się opanować, to połowę sukcesu masz już za sobą. Ta niewątpliwie przydatna umiejętność pozwoli Ci na wyniesienie piętrzącej się sterty naczyń z tej drugiej części pokoju, pościelenie łóżka, które wyprowadza Cię z równowagi i ponowne wytarcie podłogi, bo dzieciaki pijąc nie trafiły do buzi.

Powiedz „nie” bylejakości. Łatwo zajmować się dzieciakami w niezobowiązujący sposób, na przykład włączając im film albo pozwalając grać na komputerze. Postaraj się pokazać, w jaki inny sposób można spędzać czas – jeżdżąc na rowerze, czy klejąc coś z papieru. Wiem, często się nie chce. Ale pomyśl – jak biedne będzie ich dzieciństwo, jeśli spędzą je całe przed ekranem?

Zaprzyjaźnijcie się

Czasem nie jest to łatwe, kiedy sprzeczacie się o każdą małą rzecz, albo po prostu wychodzisz z siebie, kiedy wracasz do domu i Twoje biurko jest całe pokryte okruchami i lepi się od soku, albo ona znów wzięła Twoje ubrania bez pytania i oddaje je w gorszym stanie.

Uwierz, to nie jest ważne. Ja łatwo tracę opanowanie, kiedy widzę bałagan w moich rzeczach, ale o ile ważniejsza jest świadomość, że możesz z kimś szczerze pogadać, ta osoba praktycznie cały czas jest blisko i mimo, że dużo z nią nie rozmawiasz, to jest Twoją największą przyjaciółką. Raz na jakiś czas dobrze jest coś zrobić razem, my na przykład oglądałyśmy razem Project Runway i śmiałyśmy się z cudacznych projektów – to był taki nasz cotygodniowy rytuał.

Wyręczaj

Bądź wyrozumiała. Jeśli siostra ma dziś dyżur kuchenny, a wraca późno do domu, albo po prostu zapomniała nastawić zmywarki, zrób to za nią. Wszystkim domownikom będzie milej. Podobnie ma się sprawa ze sprzątaniem klocków po młodszych dzieciakach, chowaniem prania zdjętego z linek i tym podobnymi. Nie kosztuje to wiele zachodu, a jest dużą zmianą.

Pomagaj rodzicom

Może czasem masz w sobie bunt „dlaczego mam się nimi zajmować, przecież to nie moje dzieci?”. Nie jesteś pierwszą osobą, która tak pomyślała. Spójrzmy na to trochę z innej strony. Pewnie kiedyś będziesz mieć swoje dzieci i może nawet będziesz chciała pojechać gdzieś na weekend z mężem, albo po prostu będziesz potrzebować pomocy. Dobro wraca 🙂

Rodzice zawsze się o Ciebie troszczyli, dzięki temu masz w sobie dużo wrażliwości i umiesz myśleć o innych. Dla Ciebie to niewiele – wyjście na spacer czy budowanie z klocków, a dzięki temu rodzice mogą odpocząć. A Ty budujesz z nimi relację.

P1150579


Życie z rodzeństwem to skarb, który można docenić dopiero po latach, kiedy nieważne są już zgubione czy zniszczone rzeczy, a liczy się, że zawsze można zadzwonić z problemem i druga osoba Cię wysłucha i doradzi. Uwierz, lata udręki nie pójdą na marne i wszystko ma swoje plusy!

11 myśli w temacie “Jak być dobrą starszą siostrą”

 1. Oj, ogromnie ciężki temat. Moja młodsza siostra ma obecnie 14 lat-wiek dość nieciekawy, przynajmniej z mojej perspektywy, bo ostatnio naprawdę często tracę cierpliwość. Zbyt często. Jakieś dwa dni temu postanowiłam sobie popracować nad tą sferą, bo zależy mi na dobrej relacji z Julką. Zaczęłam z nią rozmawiać, to przede wszystkim. Próbuję trochę zmienić jej sposób spędzania wolnego czasu, z racji rozpoczętych wakacji-chcę ją przekonać, że siedzenie w domu, przed komputerem/tabletem/telewizorem wcale nie jest najfajniejszą formą rozrywki, chociaż czasem niezwykle trudno jest ją wyciągnąć gdzieś na dwór. Stworzyłyśmy nawet wczoraj listę postanowień wakacyjnych dla niej, a wcześniej kupiłam jej goździka jako prezent za przetrwanie pierwszej gimnazjum 🙂 Cieszy mnie ogromnie takie spędzanie czasu z Julką, no i sama czuję się wtedy lepiej-jak naprawdę dobra siostra 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Masz rację, na pewno nie na jeden wpis. Moja młodsza-starsza właśnie skończyła gimnazjum i też jest mi czasem ciężko się z nią dogadać, ale dużo zmieniło to, że mamy razem pokój – uczymy się symbiozy ^^
   Bardzo podoba mi się pomysł wakacyjnych postanowień! Może uda mi się ją wkręcić w czyszczenie szafy! 🙂

   Polubienie

 2. Bycie najstarszą to wielkie wyzwanie 😉 Ale faktycznie powoli zaczyna to procentować. Musiałam się nauczyć, że póki oni nie dorosną, muszę z nimi rozmawiać i funkcjonować tak, jak oni chcą. Jeszcze nie dorośli, ale coś tam świta na widnokręgu 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Wyzwanie ale i przyjemność i przywileje 😀 Mi trochę łezka kręci się w oku, od września młody idzie już do szkoły, a mała do przedszkola… Jak ten czas szybko płynie, zanim się obejrzę będą pisać matury…

   Polubienie

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s