Jak zaprojektować nowoczesny budynek?

P1160816

Tekst miał być uboższy i dotyczyć tylko jednej myśli, ale wraz z zastanawianiem się nad tematem wpadło mi do głowy więcej rozważań. Jak wygląda nowoczesna architektura, a jak powinna? Co stanowi o tym, że coś wydaje się nowoczesne albo historyczne?

Wydaje mi się, że cierpimy (my – studenci architektury) na pewną chorobę. Przy projektowaniu, pierwszych koncepcjach tego, co chcemy zrobić, bardzo często pojawia się nieśmiertelne trio: beton, drewno, szkło. Wielką zagadką jest dla mnie to, jak to się dzieje. Czy jest to wina naśladowania wzorców, czy po prostu jesteśmy tak mało kreatywni? Czy drewno, beton i szkło to najlepszy przepis na współczesną architekturę?

Patrzę na wiele realizacji, na mieście i w Internecie. Trio podbija świat. Warto jednak zastanowić się i zadać sobie pytanie:

JAK ZAPROJEKTOWAĆ NOWOCZESNY BUDYNEK?

Najprostszy przepis na nowoczesny budynek brzmi mniej-więcej tak: weź prostą bryłę, zdeformują ją i nieco przekształć, weź pierwszy lepszy materiał, najlepiej jednorodnie pokrywający całość i nie zapomnij o dużych przeszkleniach.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zewnętrza powłoka budynku, czyli elewacje. To często od nich zależy nasze pierwsze wrażenie i to, czy ocenimy budynek na wiekowy, czy ukończony w przeciągu ostatnich lat.

Zdarzają się też perełki – zabytkowe zewnętrze i nowoczesne wnętrze. Jedną z takich kamienic widziałam podczas zeszłorocznej podróży do Porto – w środku tworzył się niesamowity klimat, drewno i białe ściany kontrastowały z grubymi ścianami z jasnego kamienia. Całość była tak odremontowana, że zabytek został zachowany i ochroniony.

Zdarzają się też zmodernizowane bloki, często pogrubione przez styropian i pomalowane w jaskrawe lub pastelowe kolory, co niekoniecznie oznacza, że mieszkania wewnątrz są zadbane. O ile przyjaźniej wyglądałyby odmalowane na biele lub beże bloki, które mają łososiowy lub miętowy odcień?

P1160806
W ostatni weekend odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej przestrzeni publicznej w Gdyni, w której część wchodzi Gdyńskie Centrum Filmowe. Jestem trochę rozczarowana, bo wizualizacje pokazywały wyraźnie, że pod spodem ma być lustro, niestety skończyło się na lekko odbijającym materiale…

ALTERNATYWA DLA MODNYCH MATERIAŁÓW

Jakie są najczęściej wykorzystywane materiały? Co widzimy najczęściej na fasadach?

 • beton architektoniczny – gładki, „ładny” beton, często z śladami od szalunku;
 • drewno – czy raczej jego imitację, w postaci różnego rodzaju paneli;
 • okładziny fasadowe.

O czym zapominamy w nowoczesnym budownictwie, a co mogłoby być ciekawym urozmaiceniem? Na pewno jest to cegła – nie klinkierowa (to ta idealnie równa i lekko połyskująca) i surowe bloczki betonowe – przy starannym ułożeniu zaprawy mogą tworzyć interesujący efekt.

Warto inspirować się naturą, dobrze, że mamy teraz tendencje do powrotu do korzeni. Co z tego można byłoby wykorzystać?

 • gliniana konstrukcja ścian, może niekoniecznie otynkowana, tutaj można poczytać więcej o naturalnym budownictwie;
 • zielone ściany – porośnięte roślinnością, ale i takie, na których sadzi się rośliny – mogą one tworzyć różne wzory i wyglądają naprawdę cudownie!
 • naturalne materiały – może splecione gałęzie jako jakaś część elewacji tworzyłyby ciekawą fakturę?
 • kamień – jako surowiec – rewelacyjnie wygląda w zielonym otoczeniu. Wyszlifowany może wyglądać bardzo elegancko i lekko.
 • recykling, ponowne wykorzystanie materiałów. Można też tak!

Wracając do pytania kluczowego dla tego wpisu, myślę, że warto spojrzeć szerzej i zastanowić się:

JAK PROJEKTOWAĆ NOWOCZEŚNIE?

Czym jest tak naprawdę budowanie w duchu nowoczesności?

Najważniejszą sprawą jest dbanie o naturę, zrównoważone projektowanie tak, by nie niszczyć naturalnych zasobów. Mocno już narozrabialiśmy, warto zastanawiać się, co robić, żeby minimalnie ingerować w środowisko. Na którymś z semestrów mieliśmy przedmiot, który nazywał się Przyrodnicze Podstawy Projektowania. W dużym skrócie mówiliśmy o tym, żeby zwracać uwagę na to, gdzie są siedliska zwierząt, żeby nie przecinać ich ścieżek migracji i tak dalej. Można byłoby powiedzieć – po co zajmować się niewiele znaczącymi żabami? Bez tego elementu równowaga w środowisku nie może być zachowana. Z roku na rok ginie coraz więcej zwierząt i roślin. Czy możecie sobie wyobrazić, że nigdy już nie pójdziecie do lasu? Aż ciarki mnie przeszły.

Następnie – konieczne jest wykorzystywanie surowców odnawialnych. Mnóstwo wody, którą zużywamy w naszych domach można byłoby ponownie wykorzystać. Wiadomo, łatwiej o to zadbać mieszkając w domku jednorodzinnym, ale warto mieć to na uwadze. Deszczówka świetnie nadaje się do prac porządkowych, spłukiwania wody, podlewania ogrodu.

Ważne są według mnie to otwarte osiedla, pozwalające na integrację całego społeczeństwa. To miejsca odpoczynku i rekreacji dla dzieci i emerytów. Dzięki temu wszyscy czują się bezpiecznie, bo się znają, a sąsiedzi chcą ze sobą przebywać. Nigdy nie było nam to tak potrzebne, jak teraz, kiedy coraz częściej chowamy się za naszymi ekranami.

I przede wszystkim stawiajmy na jakość, nie ilość. Wysokiej klasy materiały, które nie zniszczą się po dwóch latach może i są droższe, ale myślę, że warto oszacować zyski i straty.


PS Po napisaniu tekstu często mam wrażenie, że tylko liznęłam temat i mogłabym pisać i pisać. Dręczą mnie wtedy wyrzuty sumienia, że tak skrótowo przedstawiam myśl. Potem jednak uświadamiam sobie, że to nie musi być ostatni wpis na ten temat na blogu 🙂 Koniecznie napiszcie, co sądzicie o nowoczesnym budownictwie i co Wam się podoba!

3 myśli w temacie “Jak zaprojektować nowoczesny budynek?”

 1. Bardzo podoba mi się nowoczesne budownictwo. Ogromne wrażenie robi na mnie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Świetny tekst! Pisz częściej o architekturze 🙂

  Polubienie

  1. Nie widziałam go jeszcze na żywo, ale oglądając zdjęcia byłam oczarowana ścianami wewnątrz. Koniecznie muszę je zobaczyć 🙂
   Dziękuję bardzo, taki mam plan 🙂

   Polubienie

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s