O designie słów kilka

P1170323 (1)

Design to słowo-wytrych, które staje się coraz bardziej wszechobecne i wciska się w niemal każdą dziedzinę życia. Co właściwie ono oznacza i dlaczego drażni mnie, gdy jest wszędzie używane?

Zapożyczenia są wszędzie i będzie ich coraz więcej. Sama z nich korzystam, więc nie jestem święta, ale zdaję sobie sprawę z tego, że wiele słów, które zapożyczyliśmy z języka angielskiego ma swój polski odpowiednik. Staram się mówić jak najbardziej po polsku.

Design to po polsku po prostu – uwaga – projektowanie. Zapożyczyliśmy sobie ten termin i nadaliśmy mu wiele znaczeń. W skrócie słowo design odnosi się do projektowania przedmiotów użytkowych.

Słownik PWN-u notuje, że design to zapożyczenie już dość dawne i można je tłumaczyć jako wzornictwo, projekt, stylistyka. Czy naprawdę nie możemy korzystać w polskiego odpowiednika? Oswoiliśmy się z nim do tego stopnia, że możemy mówić nawet o dizajnie, w spolszczonej wersji.

Zapożyczenie ma sens, gdy w danym języku brakuje odpowiedniego określenia. Słówko design przypisuje sobie coraz więcej znaczeń i wypiera bardziej precyzyjne słowa, które jeszcze niedawno były używane na co dzień, całkiem naturalnie.

Stało się tak, że mamy
designerskie wnętrze,
designerskie meble,
designerskie ubrania,
skandynawski design.

P1170264

A przecież mogą być niekonwencjonalne wnętrza, nowoczesne meble, ekstrawaganckie ubrania i skandynawski styl.

Designerski to w ujęciu potocznym oryginalny, ciekawy, ekstrawagancki. Możemy użyć tego zwrotu w odniesieniu do wzoru na kafelkach, ciekawie skrojonego płaszcza czy najnowszego modelu samochodu. Słówko to świetnie służy pracującym w marketingu do opisu przedmiotów, które mają wzbudzić w nas pragnienie posiadania.

The details are not the details. 
They make the design.

Charles Eames

Czy coś, co „charakteryzuje się nowoczesnym designem” charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem, wzorem czy stylem? Bo to przecież nie to samo.

Design w ujęciu potocznym i rozumianym powszechnie to przede wszystkim wygląd, ale i funkcjonalność. Sądzę, że jeśli coś posiada tylko piękny wygląd, to jest to sztuka. Nadawanie funkcjonalności to projektowanie. Słowo design kojarzy się z czymś luksusowym i niedostępnym dla wszystkich. Tak naprawdę ten design jest wszędzie – to nasz komputer, fotel na którym siedzimy, kubek z herbatą, telefon, biurko i pokój. Projektowanie to proces rozwiązywania problemów i nadawania użyteczności. Chcemy, żeby przedmioty dobrze nam służyły, ale cieszyły oko.

Good design is as little design as possible.

Dieter Rams

Szkoda, żebyśmy wszystkie przedmioty i próby opisania ich spłaszczyli do określenia “design”, kiedy możemy opisać coś precyzyjniej. Nasz język ubożeje, widzimy to na co dzień. Nie rezygnujmy z tych paru słów na rzecz jednego. Zgadzacie się?

Na koniec link do wywiadu z Marcinem Wichą, autorem książki „Jak przestałem kochać design”. Jeszcze nie czytałam, ale mam szczery zamiar. Ktoś czytał? Jakie wrażenia?

Hania

2 myśli w temacie “O designie słów kilka”

  1. boski tekst! poczułam się w końcu zrozumiana przez kogoś, kto odczuwa ten sam ‚problem społecznościowy’. Język polski jest przepiękny, obecnie kaleczymy go najbardziej ilością zapożyczeń, wcale nie błędami…

    Polubienie

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s