Wszystko już słyszeliśmy

P1180687

Dzisiaj zastanawiam się nad wzorami w muzyce, nad powtarzalnością utworów. Muzyka jest wtórna. Niemal wszystko się powtarza, dlatego lubimy podobne kawałki. Kiedy się nad zastanowię nad listą najczęściej odtwarzanych piosenek, większość z nich jest do siebie w jakiś sposób podobna.


Jak działa dźwięk?

Muzyka oddziałuje na nas na cztery różne sposoby. Pierwszy, fizjologiczny – podnosi poziom kortyzolu we krwi. Następnie, psychologiczny – muzyka świetnie oddaje nasz stan emocjonalny i wpływa na niego. Jeśli jesteśmy smutni i posłuchamy czegoś melancholijnego, od razu nasz nastrój stanie się jeszcze gorszy. Śpiew ptaków działa na nas łagodząco i uspokajająco.

Dźwięk działa też na nas poznawczo. Nie jesteśmy w stanie słuchać dwóch osób mówiących naraz, spróbujcie na uroczystości rodzinnej lub w komunikacji miejskiej. Słuchamy wybiórczo. Ostatni, czwarty sposób, w jaki działa na nas muzyka, to zmiana naszych zachowań. Słuchając muzyki techno w samochodzie nie da się powoli jechać.

Nuda w muzyce?

W serwisie Quora, w którym każdy może zadać pytanie i dostać odpowiedź od specjalistów, figuruje zapytanie o to, jak to jest możliwe, że możemy słuchać jakiegoś utworu w kółko i nie będziemy czuć jego powtarzalności.

Ethan Hein, profesor muzyki twierdzi, że człowiek jest istotą, która chętnie rozpoznaje wzorce. Niektóre są dla nas przyjazne, niektóre mniej. Przytacza wypowiedź Matthew Butterfielda, który twierdzi, że nie odbieramy wzorców impulsywnie, ale doświadczamy ich razem z uczuciem niepewności. Każde powtórzenie czegoś (np. w utworze) jest odniesieniem się do naszej pamięci, przeszłości i oczekiwań co do przyszłości. Jeśli melodia ma być ekscytująca, powinna tworzyć tę magię oczekiwania, ale i powinna przewidywać oczekiwania słuchacza co do harmonii i rytmu.

Właśnie dlatego muzyka staje się dla nas taka ważna, szybko ją rozpoznajemy i z czymś łączymy, tworząc skojarzenia.

Codzienność

Nasze życie jest niezwykle powtarzalne. Codziennie jemy, pracujemy, sprzątamy, kładziemy się spać. Jednocześnie jest tyle radości w powtarzalności. Każda kawa, każdy kawałek czekolady smakuje dobrze, bez znaczenia, po raz który go jemy. Dobrze jest znów popatrzeć na morze, kolejny raz przejść się bulwarem.

Powtarzalność czyni cuda. Często jeśli usłyszymy jakąś piosenkę po raz pierwszy wydaje nam się przeciętna, dopiero za którymś z kolei przesłuchaniem okazuje się, że naprawdę wpada w ucho. Psychologowie dowiedli, że ludzie wolą rzeczy, których już raz doświadczyli, chociaż raz. Badania nad tym w latach 60. prowadził amerykański psycholog polskiego pochodzenia Robert Zajonc, określając swoją teorię efektem czystej ekspozycji. Zmieniamy swoje nastawienie do bodźca na skutek zwiększenia liczby kontaktów z nim.

Muzyka pop

Wydaje Wam się, że muzyka pop jest powtarzalna, a każdy nowy kawałek jest podobny do starego? Bo tak jest. Żeby coś było lepiej odbierane, często powtarza się refren, tekst czy motyw muzyczny, po to, żeby się sprzedać. Aby muzyka stała się hitem potrzebuje odpowiedniego tempa, długości i głośności, ale także prostoty akordów i w pewnym stopniu szczypty hałaśliwości. Obliczono, jak można sprawdzić, czy piosenka będzie hitem.

Znana przez nas piosenka jest łatwiejsza do przetworzenia przez mózg. Przeprowadzono badania, według których im mniej myśli się nad jakąś czynnością, tym bardziej się nam podoba.

P1180690

Zacieranie granic

Badacze z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu przestudiowali 15 gatunków i 374 podgatunków muzycznych. Wynikiem ich badań jest stwierdzenie, że muzyka staje się coraz bardziej stereotypowa, jeśli chodzi o użycie instrumentów muzycznych poprzez popularyzowanie i świetną sprzedaż muzyki o małej róźnorodności. Przykładem może być tutaj piosenka „Shake it off”, która brzmi bardzo podobnie do „Lips are movin”.

Nie dość, że spora część powstających obecnie utworów brzmi tak samo, to jeszcze przez to zacierają się róźnice między gatunkami. Te, które oparły się zmianom, są wciąż mało popularne – muzyka folkowa, folkowo-rockowa czy eksperymentalna. No, chyba że to popowo-folkowe Mumford & Sons i im pokrewne.

Elektroniczne powtarzanIE

Ludzie mówią, że muzyka elektroniczna jest bardzo nudna i powtarzająca się. Muzyka komercyjna już tak ma, po to, by generować większe zyski. Z jakiegoś powodu Levels tak zapada w pamięć. Prawdą jest, że muzyka elektroniczna jest bardziej powtarzalna niż rockowa, wywodzi to się z jej genezy. W czasach analogowych syntezatorów z pamięcią wielkości 256 kilobitów nagranie czegoś ciekawego było niezłym wyczynem. Tuż później powstała muzyka house.

Niemal każde oprogramowanie używane do tworzenia muzyki dziś wykorzystuje jeden zapętlony motyw.

Sample

Czy muzyka może istnieć bez powtórek? Niby tak, ale ostateczne słowo mają tutaj muzycy i producenci. Mark Ronson twierdzi, że samplowanie to nadawanie głębszego sensu narracji, poprzez dodanie jej warstwy z przeszłości, po to, by muzyka znaczyła coś więcej dla artysty. że muzyka coś dla nich znaczyła. Bierzemy coś, co kochamy i na tym budujemy więcej, łączymy się w jakiś sposób z tym. Podał przykład płyty Back to black Amy Winehouse. Widzieliście już film?

ulubiony album

Muzykolog z Uniwersytetu Ohio twierdzi, że ludzie ponad 90% czasu, który przeznaczają na słuchanie muzyki, wykorzystują na słuchanie znanych już przez siebie utworów. To może potwierdzić tylko lista najczęściej odtwarzanych utworów w każdym programie do odtwarzania muzyki, z jakiego korzystamy. Dodatkowo, każdy z nas świetnie zna syndrom zapętlenia jednego utworu. Jeśli któryś nam się wyjątkowo spodoba, słuchamy go na okrągło, aż mamy go dosyć.

Najprawdopodobniej będzie nam łatwiej polubić muzykę, która jest podobna do tej, której już słuchamy. Wiele badań psychologicznych mówi o tym, że ludzie wybierają nowe utwory do podobnych, które już znają. Przemysł muzyczny wie, jak to wykorzystać w muzyce popularnej, więc w kółko słyszmy to samo. Niedawno pojawiły się pewne badania, które twierdzą, że powyżej 33 roku życia najprawdopodobniej nie poznasz już nowej muzyki. Badanie zostało oparte na użytkownikach Spotify. Nastolatki słuchają głównie hitów z radia i toplist. W latach 20. naszego życia zaczynamy odkrywanie, później około 30-tki nasz gust się stabilizuje. To co? Śpieszmy się odkrywać nową muzykę?

P1180327

Wzory

Dźwięk uderzających o brzeg fal odpowiada mniej-więcej 12 cyklom na minutę. Ta częstotliwość odpowiada natomiast częstotliwości oddechu człowieka podczas snu. To dlatego ten dźwięk jest tak uspokajający. Zobaczcie, co kryje zakładka Online Noises, prawdziwe bogactwo dźwięków, które pomogą się skupić, jeśli mamy już dość Coffitivity. Wydaje mi się, że przez to, że te dźwięki są takie powtarzalne, to idealnie sprawdzają się jako tło. Człowiek lubi wzory w każdej postaci. Są logiczne, pomagają odnaleźć się wobec chaosu świata.

Teksty

Nie tylko melodie są powtarzalne, ale i słowa. Teksty są coraz głupsze. Według tego artykułu w piosence Ke$hy Tik-Tok tylko 28% słów powtarza się po raz pierwszy. Autor wspomina także o piosence Beatlesów „I wanna hold your hand” i zaznacza, że stała się przecież hitem. Według rankingu VH1 najbardziej powtarzalne piosenki to na przykład „Halo” Beyonce czy „Womanizer” Britney.


Człowiek jest miłośnikiem symetrii i wzorów. Piosenki, w których powtarza się pewien motyw są lekkie w odbiorze dla każdego i łatwo wpadają w ucho. Słuchanie muzyki już nigdy nie będzie takie samo, kiedy zaczniemy to dostrzegać, będzie nam trudno przestać to zauważać. To, czego słuchamy, ma wpływ na to, jakie utwory powstają. Jeśli zadowala nas papka rodem z MTV, która dobrze się sprzedaje, to po co się wysilać?

Źródła: 1 / 2 / 3 / 4 / 5

2 myśli w temacie “Wszystko już słyszeliśmy”

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s