Możesz nie być pewnym

P1180443

Żyjemy w czasach, w których zawsze musisz wiedzieć. Podczas rozmowy ze znajomymi nie chcemy się przyznać, że czegoś nie wiemy, że o czymś nie słyszeliśmy. W końcu nikt nie lubi wyjść na osobę, która nie zna się na tym, co dzieje się na bieżąco.

Byłam bardzo zaskoczona, jak usłyszałam, że siostra, która właśnie zaczęła liceum, już niedługo będzie musiała się deklarować, jaki zawód chce wykonywać, co jest równoznaczne z wyborem rozszerzonych przedmiotów w kolejnych latach nauki. Tutaj powinien nastąpić wywód na temat bezsensowności programu nauczania, który w liceum ogólnokształcącym zakłada tylko rok nauki historii czy biologii. Ja, która skończyłam jeszcze liceum z zaplanowaną normalną liczbą godzin, szczerze mówiąc nie czuję się mocna w niektórych tematach. Jakbym podzieliła tę wiedzę jeszcze na 3, to byłoby bardzo słabo. Po pierwszym zebraniu tata poinformował siostrę, że już niedługo jest zaplanowane dla nowoprzyjętych licealistów spotkanie z wyboru ścieżki zawodowej.

Nie wiem, czy jest ze mną coś nie tak, ale ja, będąc w połowie studiów wciąż nie jestem pewna, czy chcę zajmować się zawodowo architekturą. Można byłoby zapytać: po co w takim razie poszłaś na takie studia?

Czasem jest tak, że to, co robicie, sprawia, że jesteśmy bardzo podekscytowani. Wiecie, unosimy się tak trochę nad ziemią, mocniej bije nam serce i angażujemy się, dając z siebie wszystko. Uwielbiam ten stan! Myślę sobie wtedy – czy nie mogłoby być tak już zawsze, gdy pracuję nad czymś? Wtedy łatwo sobie uświadomić, co sprawia nam najwięcej radości i satysfakcji. Podobna ekscytacja była przy całym procesie zastanawiania się, rekrutacji, egzaminów wstępnych. Czułam ten dreszczyk emocji i oczekiwania.

To nie mógł być zły wybór, prawda?

A potem zaczęły się wątpliwości, i wciąż je mam. Czy tak właśnie chcę spędzać życie? Widzę po takich studiach dużo opcji i dużo możliwości. Im dłużej studiuję, tym dłużej nie wiem. Mam okresy, w których myślę sobie, że bycie architektem, to jest właśnie to, a potem zaczynam zastanawiać się nad alternatywami. Gdy rozmawiam o tym z innymi, to słyszę, że bycie architektem jest super. Ciężko czasem dostrzec drugą stronę tego medalu. A już w ogóle nie da się przewidzieć, czy to, co zakładam, że teraz jest dla mnie atrakcyjne i ciekawe, przyniesie mi satysfakcję w przyszłości. No nie da się.

Głupio myślałam, z pewną wyższością, że ludzie, którzy idą na jakiekolwiek studia, robią coś bezsensownego. Teraz już wiem, że nie sposób być stuprocentowo pewnym, co chce się robić, kiedy jest się tak młodym i naiwnym. Mało się wie, nie ma się doświadczenia, czasem dopiero z czasem dorastamy do niektórych marzeń. Chociaż kończenie jakichkolwiek studiów też nie ma dla mnie zbyt wiele sensu. Bezpiecznie jest mieć jakąś konkretną opcję na myśli.

Masz wciąż prawo nie wiedzieć, masz prawo nie być pewnym, co chcesz robić. To wszystko jest zupełnie w porządku.

Bo w końcu, kiedy jesteśmy o czymś przekonani, to zamykamy się na inne rozwiązania. Mamy w głowie jeden schemat i nie chcemy go zmodyfikować. Nie kombinujemy, nie chcemy szukać kompromisów.

Przecież tak naprawdę możesz zrezygnować, zmienić kierunek, mając 45 lat zacząć studia magisterskie, jak moja ciocia. Po kilkunastu latach w zawodzie możesz rozpocząć coś zupełnie nowego. Możliwości jest tak wiele, ile tylko chcemy. Widzę siebie jako osobę, która chce tworzyć. Wydaje mi się, że to nie zdawkowa odpowiedź na wszystkie pytania, które dostaję – „co chcesz robić po studiach”, tylko szczera prawda. Na jaką skalę – tego nie jestem pewna.

Studia to dobry czas. Można bardzo dużo na nich zyskać, ale i stracić. Najbardziej wartościowe jest jednak to ciągle odkrywanie – siebie i szukanie różnych możliwości. I to właśnie dlatego to jest dobry czas. Kiedyś znalazłam na tumblrze taki cytat, do którego chętnie wracam:

“Your 20’s are your ‘selfish’ years. It’s a decade to immerse yourself in every single thing possible. Be selfish with your time, and all the aspects of you. Tinker with shit, travel, explore, love a lot, love a little, and never touch the ground.” Kyoko Escamilla


Mocno działa na mnie jesień. Ciężej mi zebrać się w sobie. Dobrze, że mamy herbatę i swetry. Mam w sobie mnóstwo myśli, trudno mi je poukładać. Póki co ułożyłam sobie jedną.

A Wy, jesteście pewni, czy wciąż szukacie? 🙂

7 myśli w temacie “Możesz nie być pewnym”

 1. W pełni się zgadzam.. Szukam dalej. Za rok chyba pójdę na kurs projektowania ogrodów, bo nic innego tak bardzo mnie nie ciekawi. A med-inf zawsze może się przydać, nigdy nie wiadomo jak nam czapka stanie..

  Polubienie

 2. Jasne, że nie jestem pewna. Kiedyś mnie to bardzo frustrowało, ale na szczęście doszłam do podobnej konkluzji co Ty 🙂 I dziś doceniam ogromnie to, że wiem przynajmniej w jakim kierunku chcę iść i działać. Konkretów nie znam, jestem otwarta na to, co oferuje mi świat i co dla mnie przygotował los(z dużą dawką brania go w swoje ręce, w miarę możliwości,oczywiście! :))

  Polubienie

 3. Chociaż grafiką komputerową interesowałam się od dawna to dopiero po skończeniu innego kierunku studiów postanowiłam zaryzykować i realizować się w dziedzinie, która jest moją pasją. Wydaje mi się, że żyjemy w czasach, w których ciężko jest dokładnie zaplanować swoje życie i karierę ale ma to również swoje plusy – dostęp do informacji ułatwia nam naukę nowych rzeczy, wystarczy wpisać daną frazę w google lub youtube by trafić na darmowe tutoriale.

  Polubienie

  1. Super, że jesteś taka odważna! Bardzo mi się podoba to, co pokazujesz na blogu, więc będę chętnie Cię odwiedzać i oglądać Twoje grafiki 🙂
   Masz rację, teraz niestety (albo stety) można się często więcej nauczyć samemu w domu niż studiując lub chodząc na jakieś dodatkowe zajęcia. Ja wiele razy posiłkowałam się tutorialami, na szczęście powstaje coraz więcej takich stron wymiany wiedzy 🙂 Szczerze to też zastanawiam się, czy nie pójść w kierunek grafiki komputerowej. Zobaczymy, co z tego będzie 🙂

   Polubienie

 4. […] Ostatnio mój siedmioletni brat wyglądał na zasmuconego. Gdy spytałam, o co chodzi, powiedział: „No bo ja nie wiem, co robić. Chciałbym budować napędy kosmiczne i chcę też robić makiety i być architektem. Albo piłkarzem i trenerem. Nie wiem, co wybrać.” Uśmiechnęłam się i poklepałam go po ramieniu, mówiąc, że ma jeszcze dużo czasu, a jednocześnie będąc załamaną, że sama też nie jestem pewna. A przecież pisałam, że można nie być pewnym. […]

  Polubienie

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s