Jak charakter wpływa na wnętrze?

pobrany plik

Od jakiegoś czasu chcę napisać wpis o tym, jak nasz charakter wpływa na to, jak wygląda nasza przestrzeń do życia – mieszkanie. Głowię się i głowię nad tym tematem, a wciąż brakuje mi danych, nawet Internet nie jest w tej materii szczególnie łaskawy. A może wcale nie da się tego stwierdzić? Czasem zaczynam się nad czymś zastanawiać, próbuję łączyć kropki, szukać połączeń, ale nie idzie łatwo. Za to to świetna intelektualna rozrywka 🙂 Podzielę się z Wami dzisiaj tym, co udało mi się ustalić.

Temperamenty Hipokratesa

Posiłkując się najstarszym podziałem osobowości, jak zapewne każdy z Was wie, wyróżniamy choleryka, który silnie przeżywa swoje emocje, sangwinika, o optymistycznym podejściu do życia, flegmatyka, który zwykle jest wyciszony i spokojny i melancholika-marzyciela, oddanego zadumie. Jaki mogłoby to mieć wpływ na mieszkanie? Myślałam nad odwróceniem schematu – często można powiedzieć coś o właścicielu, kiedy wejdzie się do jego mieszkania, ale czy da się przewidzieć, jak będzie wyglądało mieszkanie kogoś o określonych cechach?

O ile pojedyncze przymioty, takie jak: cichy, spokojny, otwarty, towarzyski da się jakoś z tym połączyć, to konkretnego zestawu – np. choleryka – nie. Już nie wspominając o tym, że nie da się być stuprocentowym melancholikiem czy sangwinikiem. Być może melancholik mieszkałby wśród błękitnych ścian, białych mebli, ale co z cholerykiem? Czerwone mieszkanie?

Odbicie nas samych

Dobrze projektowanie wnętrz to wygodne rozmieszczenie funkcji – nikt nie chciałby przemierzać pięciu metrów od lodówki do zlewu, żeby umyć warzywa, ale i nadanie pewnego charakteru i nastroju. Co mówi Twój dom o Tobie? Zakładając, że nie mieszkasz z rodzicami, którzy dyktują pewne zasady, niekoniecznie takie, jakie Ty byś sobie wyobrażał. Bardzo dużo zależy od kolorów i dodatków. Wybierając coś monochromatycznego, w bielach, szarościach osiągniemy zupełnie inny nastrój, niż decydując się na pomarańcze i zielenie.

W domu najważniejsza jest rodzina i jej tempo życia, które nadaje przedmiotom sens. Małe dzieci potrzebują miejsca do zabawy, starsze do nauki, a dorośli do pracy. Podobnie sprawy mają się z wynajmowanym mieszkaniem, w którym niestety nie da się wszystkiego zmienić. Lubię marzyć sobie o idealnym mieszkaniu, miejscu do pracy i odpoczynku. Zależałoby mi też na tym, żeby wszystko dało się bez problemu wyczyścić.

Może niekoniecznie sam nasz charakter wpływa na wygląd naszego mieszkania, ale inne cechy. Czy to, co mi się podoba wynika z mojego charakteru? Czy upodobania to tylko kwestia gustu? Mieszkanie opowiada pewną opowieść, ale czy jest to opowieść o nas samych? Mówi się, że najbardziej wiernym odwzorowaniem naszej osobowości jest pokój dzienny. Kiedyś, jak byłam mała, lubiłam oglądać program, w którym odwiedzano różne pokoje i starano się na tej podstawie dowiedzieć się jak najwięcej o właścicielu. Ciekawe, co mój pokój powiedziałby o mnie?

Myers-Briggs Type Indicator

Sądzę, że zamiast poszukiwać odpowiedzi w typach osobowości z czasów starożytnych, lepiej sięgnąć do 1921 roku i teorii Carla Junga, w którym podejmuje się próbę opisania człowieka poprzez cztery zestawy wskaźników: ekstrawersja-introwersja, poznanie-intuicja, myślenie-odczuwanie i osądzanie-obserwacja. Tworzą one 16 typów osobowości, które można uogólnić do czterech: rzemieślnik, opiekun, idealista, racjonalista. 

Kontrast między ekstrawersją a introwersją był wskaźnikiem ogólnego podejścia do życia. Ekstrawertycy mają skłonność to czerpania energii z akcji i kierowania swojej energii ku ludziom, introwertycy natomiast wykazują się mniejszym pobudzeniem, ale za to spędzają sporo czasu nad rozmyślaniem i kierowaniem energii ku nowym pomysłom.

 • Poznanie-intuicja to odpowiedź na to, jak nowe informacje są rozumiane i interpretowane. Osoby kierujące się poznaniem wolą konkretne informacje pochodzące ze zmysłów, osoby kierujące się intuicją są otwarte na informacje abstrakcyjne i teoretyczne.
 • Myślenie-odczuwanie opisuje, że ludzie kierujący się przede wszystkim myśleniem wolą polegać na logice i zasadach przy podejmowaniu decyzji, osoby odczuwające mają tendencje do empatii i rozważania potrzeb innych ludzi.
 • Osądzanie-obserwacja to odpowiedź na to, jaki jest nas styl życia, pracy i radzenia sobie ze światem.

Opiekun to osoba odpowiedzialna, szukająca bezpieczeństwa, przekazująca konkretne informacje, ale i dobra w osiąganiu celów. Idealista komunikuje się za pomocą abstrakcyjnych komunikatów, często używa metafor. Szuka swojej tożsamości, ufa intuicji i dąży do znaczących relacji. Rzemieślnik kieruje się konkretami, łatwo się dopasowuje, ceni sobie spontaniczność i dąży do posiadania wpływu na innych. Racjonaliści wciąż szukają wiedzy, wierzą rozsądkowi, świetnie sprawdzają się w planowaniu i organizacji.

Zaprojektuj sobie dom

Badania z 1995 mówią, że nasz dom to odbicie wszystkich etapów z naszego życia, pewnego rodzaju lustro. W latach 2001-2004 studenci architektury na Uniwesytecie w Nebrasce mieli za zadanie zaprojektować domy dla ich samych, biorąc pod uwagę swój typ osobowości.

Po serii badań teorii literatury wyróżniono kilka czynników, które zmieniały się wraz z typem osobowości. Były to:

 1. bezpośredniość wejścia (czy jest przedsionek, a jeśli tak, to jak jest ukształtowany),
 2. otwartość wnętrza (czy mamy duże pokoje, które się ze sobą łączą, czy może są oddzielone ścianami),
 3. łączność między strefą prywatną a publiczną (czy na przykład sypialnia i łazienka jest oddzielona specjalnymi drzwiami od salonu, kuchni),
 4. ciepłota kolorów,
 5. bogactwo tekstur.

Bezpośredniość wejścia była najbardziej powszechna przy ekstrawersji i poznania, otwartość wnętrza – ekstrawersji i odczuwaniu, połączenie stref prywatnych i publicznych – ekstrawersja i obserwacji, kolor – odczuwaniu i wreszcie bogactwo tekstur przy intuicji. Złożoność projektu cechowała myślenie-odczuwanie, ład – osądzanie i obserwację, symetrię – obserwację, plan siatki – myślenie, odczuwanie i osądzanie.

Oprócz pięciu powyższych zasad i zasad kompozycji, takich jak symetria, nawiązanie do organicznych kształtów, dodatkowe bryły, dużą rolę w projektach grały najpopularniejsze języki wzorców Alexandre’a: własny pokój, tajemnicze miejsce, zróżnicowanie wysokości sufitu, ściany o połowie wysokości, otwarta klatka schodowa, przenikanie się z zewnętrzem, przejścia między pokojami, pokój kąpielowy, kształt wnętrza i hierarchia przestrzeni (Alexander, 1977).

ekstra
Duża, otwarta przestrzeń salonu połączonego z sypialnią – królestwo ekstrawertyka.

Studenci o dominującym typie osobowości ekstrawertycznej zwykle projektowali sypialnie otwarte na pokoje dzienne, czy łazienki na sypialnie. Decydowali się na duże przeszklenia i otwartość na ulicę. Osoby, które wykształciły w sobie introwertyzm, dzieliły przestrzenie na poszczególne pokoje, dążyli do zachowania prywatności w sypialni i wykorzystywali okna dachowe. Do sypialni często można było wejść tylko przez pokój do majsterkowania lub biuro.

Wymarzone miejsce do odpoczynku dla introwertyka – siedzisko pod oknem.

Źródła zdjęć: 1 / 2

„Czym jest język projektowania? Jak każdy język, tak i ten jest skomplikowaną strukturą o charakterze sieciowym, mającą liczne wielokierunkowe zależności i powiązania. (…) Każdy wzorzec opisuje powtarzający się problem naszego otoczenia oraz zasadę rozwiązania tego problemu, na tyle ogólną, że można ją stosować wiele razy i nigdy nie otrzymywać tych samych rozwiązań.” Z recenzji „Języka wzorców”, prof. Krzysztof Lenartowicz

Intowertycy wykorzystywali własny pokój, siedzenie przy oknie i możliwość obserwacji przez okno, tak samo, jak obserwatorzy, którzy oprócz tych, wprowadzili u siebie ściany do połowy wysokości. Ludzie kierujący się intuicją – tajemne miejsce, uczuciami – przenikanie się zewnętrzem.

Podsumowując – typy ekstrawertyczne skupiły się na świecie zewnętrznym, ludziach i obiektach, introwertyczne – na świecie wewnętrznym, na pomysłach i wyjątkowych rozwiązaniach. Badania te potwierdzają, że istnieje połączenie między osobowością i projektowaniem. Projektant powinien być świadomy swojego typu osobowości i tego, co może włączyć do projektu.

Zamiary, odczuwanie i użytkowanie = wnętrze

Możemy połączyć pewne cechy człowieka z rodzajem wnętrza, ale nigdy nie będzie to stuprocentowa pewność, dużą rolę odgrywają tu nasze upodobania i gust, który wciąż się zmienia.

 • Styl minimalistyczny, nowoczesny: proste linie, ostre zakończenia, puste ściany, monochromatyczność, metale, masywność, chromowania, czarna skóra, szkło, zamsz, lakierowane powierzchnie, funkcjonalność i ergonomia.
 • Cechy, które przychodzą na myśl: perfekcjonista, wydajność, introwertyzm, determinacja.
 • Skojarzenia:

minimal

 • Styl skandynawski: proste linie, monochromatyczne kolory, łagodne palety, drewno, szary, miękkość, nadruki, biel, przytulność.
 • Cechy, które przychodzą na myśl: przyjacielski, elegancki, zainteresowany kulturą.
 • Skojarzenia:

scandi

 • Styl shabby-chicprzetarte drewno, antyki, podkreślone belki stropowe, miękkie kolory, małe nadruki, drewno, kamień, wełna, kominek, wygodne siedzenia.
 • Cechy, które przychodzą na myśl: artystyczny, lubiący naturę, charyzmatyczny, towarzyski.
 • Skojarzenia:

shabby

 • Styl eklektyczny: meble vintage, jasne kolory, ciemne kolory, mieszanka stylów i motywów, bogactwo akcesoriów, tekstury.
 • Cechy, które przychodzą na myśl: skomplikowany, oczytany, perfekcjonista, zmotywowany, tajemniczy, pomysłowy.
 • Skojarzenia:

ekl

 • Styl tradycyjny, klasyczny: bogactwo kolorów, plusz, skomplikowane detale, ciemne drewno, mało akcentów, uroczy, miękkie tekstury, zaokrąglone linie mebli, ponadczasowy.
 • Cechy, które przychodzą na myśl: spokojny, opanowany, uporządkowany.
 • Skojarzenia:

klasyczny

Moje wymarzone mieszkanie byłoby eklektyczne, ale nie wyobrażam sobie życia bez żadnych podziałów w pomieszczeniach, chociaż wydaje mi się, że bardziej jestem osobą ekstrawertyczną. O ile możemy wyodrębnić pewien zestaw reguł i cech, którymi rządzą się nasze wnętrza, nie jesteśmy w stanie przypisać konkretnych stylów do osobowości. Wnętrze może nam sugerować niektóre cechy właściciela, ale nie zadziała to odwrotnie. Wszystko rozbija się tutaj o gust, a nasza osobowość mówi przede wszystkim o ustawieniu i rozwiązaniach, które najbardziej nam odpowiadają. 


Czuję, że nie wyczerpałam tematu i śmiało można byłoby napisać na ten temat książkę. Wraz z szukaniem informacji, temat bardzo mnie pochłonął, czy dla Was to też jest interesujące? Według testu Myers-Briggs wyszło mi, że mój typ to ENFJ, szczerze, to nie jestem pewna, na ile to prawdziwy wynik 🙂

Koniecznie dajcie znać, czy zgadzacie się z tym, co wyszło z badania studentów i co o tym wszystkim sądzicie. Mam nadzieję, że ciekawie się czytało!

Źródła: 1 / 2 / 3 / test (ale piękna strona!) / zestawy utworzone na Polyvore.

4 myśli w temacie “Jak charakter wpływa na wnętrze?”

 1. Zaczęłam się zastanawiać nad tym tematem po obejrzeniu filmiku z mieszkaniem Florence, a teraz widzę, że rozwinęłaś ten temat w osobnym wpisie. Myślę, że najlepiej bym się czuła we wnętrzu z elementami stylu shabby chic (z zaproponowanej przez Ciebie listy mebli i dodatków mogłabym przygarnąć dosłownie wszystko :)).

  Polubienie

Porozmawiajmy! :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s